The IP65 motion sensor combines presence sensing, daylight harvesting, 0-10V dimming and Casambi radio technology. The sensor can work with 0-10V dim-to-off LED drivers, and the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes.
| Informations électriques | |
|---|---|
| Alimentation électrique | 12-24 VDC, Max.30mA @24V |
| Sortie de signal 0-10 V | 20 mA |
| Contrôle | 0-10V |
| Bornes de marquage | V+, GND(DIM-), DIM+ |
| Indicateurs d'état | Vert (mise en service), rouge (détection de mouvement) |
| Détection | |
| Détection de mouvement | PIR |
| Récupération de la lumière du jour | OUI |
| Hauteur de montage | Max. 17m, recommended height: 12-15m |
| Angle/portée de détection | 360° (ceiling)/18m(Diameter) |
| Environnement | |
| Plage de température de fonctionnement | 0 °C à 45 °C |
| Humidité de fonctionnement | 0-95% (sans condensation) |
| Certification de sécurité | Homologué cULus, CE |

