The IP65 motion sensor combines presence sensing, daylight harvesting, 0-10V dimming and Casambi radio technology. The sensor can work with 0-10V dim-to-off LED drivers, and the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes.
| Electrical Information | |
|---|---|
| Power Supply | 12-24 VDC, Max.30mA @24V |
| 0-10V Signal Output | 20mA |
| Control | 0-10V |
| Marking Terminals | V+, GND(DIM-), DIM+ |
| Status Indicators | Green(commissioning), Red(motion detection) |
| Sensing | |
| Motion Detection | PIR |
| Daylight Harvesting | YES |
| Mounting Height | Max. 17m, recommended height: 12-15m |
| Detection Angle/Range | 360° (ceiling)/18m(Diameter) |
| Environment | |
| Operating Temperature Range | 0℃ to 45℃ |
| Operating Humidity | 0-95%(non-condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |