Product Description. The fixture integrated multi-sensor is DALI-2 device which combines motion sensor and light sensor. The device performs motion detection and measures illuminance level. The DALI-2 multi-sensor can work with DALI LED drivers or luminaires and it is directly integrated into the fixture with 1/2″ knockout. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation. The multi-sensor can be powered by DALI bus and no extra power supply required, which means easier and faster wiring and installation process.
| Dimensions / Poids | Voir les dimensions |
|---|---|
| Montage (orifice du luminaire) | Découpe de 1/2 po (22,2-22,3 mm) |
| Matériau / Couleur | ABS / Blanc |
| Connecteurs / Calibre de fil | 26-16 AWG (0,2-1,3 mm2) |
| Longueur de bande | 0,28-0,35 po / 7-9 mm |
| Alimentation électrique | Bus DALI |
| Max. Consommation de courant DALI | 6mA |
| Contrôle | DALI |
| Bornes de marquage | DA, DA |
| Indicateurs d'état | Red (motion detection) , Green (DALI) |
| Détection de mouvement (62386 - 303) | Capteur PIR |
| Capteur de lumière (62386 - 304) | Événement : 0-1000 Lux (10bit), résolution : 10lux |
| Hauteur de montage | Hauteur recommandée : 2,5 m (8ft) |
| Angle de détection | 130° |
| Plage de détection | Φ 5m |
| Fonction | Configurable |
| Plage de température de fonctionnement | 32 °F à 104 °F / 0 °C à 40 °C (utilisation en intérieur uniquement) |
| Humidité de fonctionnement | 0-95% (sans condensation) |
| Certification de sécurité | Homologué cULus, CE |

