The UK Standard Zigbee Smart Plug is a Zigbee 3.0 compliant device that supports up to 16A output for controlling the ON/OFF status of connected loads and allows configuration of up to 16 scenes. It supports Touchlink commissioning, find and bind mode for pairing with Zigbee remotes, and is compatible with Zigbee Green Power, enabling it to bind with up to 20 Zigbee Green Power switches.
| Zigbee profile | 0x0104(ZHA) |
|---|---|
| Device ID | 0x000A(Plug-in Unit) |
| Radio Frequency | 2.4GHz |
| Input Voltage | AC200-240V, 50/60Hz |
| Max. Load | 16A |
| Number of AC Output | 1 |
| Operating temperature | 0 to 40℃ |
| Relative humidity | 8% to 80% |
| Dimensions | 57×57×62(mm) |