The Bluetooth to 0-10V Sensor Controller leverages a Bluetooth mesh network to enhance control distance by transmitting signals to neighboring devices. It allows for broadcast control of all devices on the 0-10V line via a mobile application and supports kinetic energy switches and EnOcean switches EWSSB and EWSDB. This controller features autonomous sensor-based control with sensitivity adjustment to reduce false triggers and includes a ZHAGA Book 18 socket. It offers a magnetic reset option activated by touching the top part of the sensor for five seconds and is equipped with an on-board antenna for reliable connectivity, making it suitable for outdoor luminaires with its IP65 waterproof rating.
| Physical Information | |
|---|---|
| Dimensions | Sensor head: D50mm*H35mm, Receptacle: D30mm |
| Mounting | M 20×1.5 thread |
| Thread Length | 18.5mm |
| Receptacle | D30mm |
| Gasket Dimensions | D36.5mm |
| Wires | AWM1015, 20AWG, 6″”‘(120mm) |
| Electrical Information | |
| Power Supply | 12-24 VDC |
| 0-10V Signal Output | 20mA |
| Control | 0-10V |
| Marking Terminals | V+,GND(Sign-), NC, Sign+ |
| Status Indicators | Red(commissioning), Green(motion detection) |
| Sensing | |
| Motion Detection | Microwave Sensor |
| Microwave High Frequency | 5.8 GHz ±75 MHZ ISM band |
| Mounting Height | Max.10m |
| Detection Angle/Range | 360°(ceiling)/10m(Diameter) |
| Environment | |
| Operating Temperature Range | -40°℉ to 104°F/-40℃ to 70℃ |
| Operating Humidity | 0-95%(non-condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |