Product Description. The fixture integrated multi-sensor is DALI-2 device which combines motion sensor and light sensor. The device performs motion detection and measures illuminance level. The DALI-2 multi-sensor can work with DALI LED drivers or luminaires and it is directly integrated into the fixture with 1/2″ knockout. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation. The multi-sensor can be powered by DALI bus and no extra power supply required, which means easier and faster wiring and installation process.
| Dimensions / Weight | See Dimensions |
|---|---|
| Mounting (Luminaire Hole) | 1/2″ trade size knockout (22.2-22.3mm) |
| Material / Color | ABS / White |
| Connectors / Wire Gauge | 26-16 AWG (0.2-1.3 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Power Supply | DALI Bus |
| Max. DALI Current Draw | 6mA |
| Control | DALI |
| Marking Terminals | DA, DA |
| Status Indicators | Red (motion detection) , Green (DALI) |
| Motion Detection (62386 – 303) | PIR sensor |
| Light Sensor (62386 – 304) | Event: 0-1000 Lux (10bit), resolution: 10lux |
| Mounting Height | recommended height: 8ft (2.5m) |
| Detection Angle | 130° |
| Detection Range | Φ 5m |
| Function | Configurable |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |