The DALI push button coupler SR-DA2833P-DA2 is industry first DALI-2 certified DALI-2 control device with 4 push buttons according to IEC62386-101, IEC62386-103 and IEC62386-301. This coupler enables to integrate existing push button switches into DALI circuit and convert the switches into DALI input device. The coupler supports 4 push button instances. It is suitable for integration and in combination with DALI-2 compliant central control units. The push button device is multimaster capable, multiple modules can be installed on the DALI- line. The DALI-2 input device is DALI bus powered, no extra power supply required. It is easily configurable via DALI-2 compliant central controller USB interface. This DALI push button coupler can be easily installed into existing 55mm wall boxes behind existing push button switches.
| Input for | Potential free button/switch |
|---|---|
| Number of inputs | 4 |
| Marking input terminals | K1, K2, K3, K4, COM |
| Max wire length | 200m |
| Connection Type | Spring terminal connectors |
| Wire Size Solid Core | 0.2 – 1.5mm2 (AWG28 – AWG14) |
| Wire Size Fine Core | 0.2 – 1.5mm2 (AWG28 – AWG14) |
| Wire Size Using Wire End Ferrule | 0.25 – 1.0 mm2 |
| Stripping Length | 9 – 10 mm / 0.35 – 0.39 inch |
| Tightening/ release of wire | Push mechanism |
| Storing Temperature | -20℃~+50℃ |
| Working Ambient Temperature | -20℃~+50℃ |
| Relative Humidity | 8%- 80% |
| Output Type | DALI-2, Multimaster |
| Marking | DA, DA |
| Voltage Range | 9.5VDC – 22.5VDC (according IEC62368-101) |
| Typ. Current Consumption DALI (at 16.5V) | 2.7mA |
| Max. Current Consumption DALI (Inrush Current at 22.5V) | 9mA |
| DALI addresses | None |
| DALI-2 addresses | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 49.8mm x 43mm x 15.1mm |
| Mounting | back box installation, installation in protection class II devices |
| Max. casing temperature Tc | 75℃ |
| Expected Life Time @Tc | 50,000H |
| Protection Class | II in Intended Use |
| Protection Degree Housing | IP20 |
| Protection Degree Terminals | IP20 |
| DALI | IEC62386-101:2014 IEC62386-103:2014 IEC62386-301 |
| EMC | EN 61547 EN 50015 / IEC CISPR15 |
| Safety | EN 61347-2-11 EN 61347-1 |
| Markings | DALI-2, CE |