Product Description. The ceiling mount multi-sensor is DALI-2 device which combines motion sensor and light sensor. The device performs motion detection and measures illuminance level. The DALI-2 multi-sensor can work with D4i LED drivers or luminaires,the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation.
| Dimensions / Weight | See dimensions |
|---|---|
| Cutting Hole | 70-73mm |
| Material / Color | ABS / White |
| Wire Gauge | 26-16 AWG (0.2-1.3 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Power Supply | DALI Bus |
| Max. DALI Current Draw | 6mA |
| Control | DALI |
| Marking Terminals | DA, DA |
| Motion Detection Indicator | Red (motion detection) |
| DALI Indicator | Green (DALI) |
| Motion Detection (62386 – 303) | PIR sensor |
| Light Sensor (62386 – 304) | Event: 0-1000 Lux (10bit), resolution: 10lux |
| Mounting Height | recommended height: 8ft (2.5m) |
| Detection Angle | 130° |
| Function | Configurable |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |