The ceiling mounted sensor combines presence sensing, daylight harvesting, DALI dimming and Casambi radio technology. The sensor can work with DALI LED drivers or luminaires, the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes.
| Dimensions / Weight | See Dimensions |
|---|---|
| Cutting Hole | 70-73mm |
| Material / Color | ABS / White |
| Wire Gauge | 26-16 AWG (0.2-1.3 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Power Supply | DALI Bus |
| Current Consumption | < 20mA |
| Dimming Control | DALI |
| DALI Control Mode | Broadcast |
| Status Indicators | Red (occupancy detection) |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 269 feet (82m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Features | Continuous dimming , Individual/group addressing, Scene control, Task tuning (0-100%) Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Occupancy Sensing Type | Microwave sensor |
| Microwave High Frequency | 5.8 GHz ±75 MHz ISM band |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Recommended height: 10ft (3m) |
| Detection Angle | 150° (wall), 360° (ceiling) |
| Detection Range | Up to 8 meters @ 3m installation height |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |