The Light-Powered DIM Zigbee GP Switch is a wireless transmitter that operates without batteries, using a built-in solar panel to generate and store energy from natural or artificial light sources to power its internal Zigbee transmitter.
It communicates with a wide range of compatible Zigbee systems, sending wireless signals to enable remote control of connected devices.
| Type d'interrupteur | DIM Control |
|---|---|
| Plage de transmission | 10 à 30 m (typique) |
| Radiofréquence | 2.4GHz |
| Alimentation électrique | Light-Powered (any natural/artificial light source) |
| Boutons | 4 |
| Dimensions | 80x80x10.3mm |
| Température de fonctionnement | -25℃ ~ +45℃ |
| Humidité de travail | 10% ~ 95% RH sans condensation |
| Niveau d'étanchéité | IP20 |
| Garantie | 5 ans |

