The IP65 BLE 0-10V Motion Sensor Controller with 3-Pin Interface is a Bluetooth to 0-10V sensor controller certified with Bluetooth® NLC. It operates within a mesh network, allowing for a much longer control range, with all devices on the 0-10V line being broadcast-controlled.
The controller supports kinetic energy switches and provides autonomous sensor-based control with sensitivity adjustment. It features a 3-pin interface for easy Plug & Play installation and comes with a magnetic reset function, which can be activated by touching the top part.
Equipped with an on-board antenna, this controller is suitable for outdoor use, offering IP65 waterproof protection and comes with a 5-year warranty.
| Alimentation électrique | 12-24 VDC, Max. 30mA @24V |
|---|---|
| Sortie de signal 0-10 V | 20 mA |
| Contrôle | 0-10V |
| Bornes de marquage | V+, GND(DIM-), NC, DIM+ |
| Indicateurs d'état | Vert (mise en service), rouge (détection de mouvement) |
| Détection de mouvement | PIR |
| Récupération de la lumière du jour | OUI |
| Hauteur de montage | Max 17m, recommended height: 12-15m |
| Angle/portée de détection | 360° (ceiing)/18m(Diameter) |
| Plage de température de fonctionnement | 0 °C à 45 °C |
| Humidité de fonctionnement | 0-95% (sans condensation) |
| Certification de sécurité | Homologué cULus, CE |

