The Casambi Wireless Microwave Sensor + Light Sensor + 0-10V Dimming with ZHAGA Socket combines motion detection and light sensing capabilities, while also measuring the illuminance level.
Featuring the standard Zhaga Book 18 interface socket, the sensor fits easily into various luminaires without the need for tools. This sensor provides increased occupant comfort and significant energy savings, meeting demanding building energy codes.
Its IP65 rating allows it to be used in outdoor luminaires.
| Dimensions | Tête du capteur : D50 mm*H35 mm, Réceptacle : D30 mm |
|---|---|
| Montage | M 20×1,5 filetage |
| Thread length | 18.5 mm |
| Réceptacle | D30 mm |
| Dimensions du joint | D36,5 mm |
| Fils | AWM1015, 20AWG, 6″(120 mm) |
| Fréquence de l'émetteur-récepteur | Bande ISM 2,4 GHz |
| Portée radio | 269 pieds (82m) en champ libre |
| Certification radio | FCC/IC, CE |
| Détection de mouvement | Capteur à micro-ondes |
| Micro-ondes haute fréquence | Bande ISM 5,8 GHz ±75 MHz |
| Plage de détection Lux | 0-1000 lux |
| Hauteur de montage | 2.5m |
| Angle/portée de détection | 360° (ceiling)/ 10m(Diameter) |
| Plage de température de fonctionnement | -40℉ to 104℉ / -40℃ to 70℃ |
| Humidité de fonctionnement | 0-95% (sans condensation) |
| Certification de sécurité | Homologué cULus, CE |

