The Casambi Wireless DALI-2 Ceiling Mounted PIR Sensor is designed for motion detection and daylight harvesting, offering autonomous sensor-based control. It works with DALI drivers or luminaires, utilizing broadcast control for seamless integration.
This sensor is suitable for indoor applications and is powered through the DALI bus, making it an efficient and flexible solution for various lighting environments.
| Tension de fonctionnement | Powered by DALI BUS |
|---|---|
| Sortie | BUS DALI |
| Dimension | φ90*52mm |
| Matériau | Retardateur de flamme/ABS |
| Classe de protection | Classe II |
| Norme CEM (CEM) | EN55015,EN61000,EN61547 |
| Norme de sécurité (LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| ROUGE | En300328,EN301489-1/-17 |
| Certification | ENEC, CE,EMC, RED,RCM |
| Fréquence de l'émetteur-récepteur | Bande ISM 2,4 GHz |
| Portée radio | 164 pieds (50m) en champ libre |
| Certification radio | FCC/IC,CE |
| Caractéristiques | Diffusion DALI, adressage individuel/groupe, commande de scène Commande autonome basée sur des capteurs, commande programmée |
| Détection des mouvements | Max. 8m @3m de hauteur |
| Installation | Max. 6m |
| Bornier/taille des fils | 0,5mm² - 1,5mm² solide ou toronné |
| Longueur du fil à dénuder | 6-7mm |
| Plage de température de fonctionnement | Ta:-20°C to+50°C |
| Indice de protection IP | IP44 (Front-face) |

