The ceiling mounted sensor combines presence sensing, daylight harvesting, DALI dimming and Casambi radio technology. The sensor can work with DALI LED drivers or luminaires, the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation.
| Tension de fonctionnement | 100-277VAC 50/60Hz |
|---|---|
| Puissance en veille | <0.5W |
| Relais | Max. 10A, 100-277V, For general use/resistive load |
| Dimension | φ111.3*70.4mm |
| Matériau | Retardateur de flamme/ABS |
| Classe de protection | ClassII |
| Norme CEM (CEM) | EN55015, EN61000, EN61547 |
| Norme de sécurité (LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| ROUGE | En300328, EN301489-1/-17 |
| Certification | ENEC, CE, RED, UL |
| Fréquence de l'émetteur-récepteur | Bande ISM 2,4 GHz |
| Portée radio | 164 pieds (50m) en champ libre |
| Certification radio | FCC/IC, CE |
| Caractéristiques | DALI broadcast, Scene control Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Détection des mouvements | Max. 10-12m @3m height |
| Installation | 2-6m, max. 6m |
| Bornier/taille des fils | AC Line: 18AWG, Signal Line: 22AWG |
| Longueur du fil à dénuder | 10 mm |
| Plage de température de fonctionnement | Ta: -10℃ to +50℃ |
| Indice de protection IP | IP20 |

