The battery powered Zigbee GP switch is a wireless transmitter that communicates with a wide variety of Zigbee compatible systems. The switch uses a CR2430 battery that powers a built-in transmitter. This transmitter sends wireless radio signals that are used to remotely control a compatible system. This switch is compatible with Zigbee Green Power (included in Zigbee 3.0). And the warranty of this product is 5 years. Besides, this device contains a button lithium battery that shall be stored and disposed properly.
| Type d'interrupteur | Commande DIM |
|---|---|
| Plage de transmission | 10 à 30 m (typique) |
| Radiofréquence | 2,4 GHz (canaux Zigbee 11-26) |
| Alimentation électrique | Autogénéré lorsque le commutateur est enfoncé |
| Boutons | 4 |
| Dimensions | 80,5 × 80,5 × 14,7 mm / 86 × 86 × 14 mm |
| Température de fonctionnement | -25℃ ~ +45℃ |
| Humidité de travail | 10% ~ 95% RH sans condensation |
| Niveau d'étanchéité | IP20 |
| Garantie | 5 ans |

