The 4 in 1 Universal 2.4G Mesh LED Controller operates at a radio frequency of 2.4GHz and combines four different device modes—DIM, CCT, RGBW, and RGB+CCT—into one controller, which can be selected via a dial switch. It allows control of ON/OFF, light intensity, color temperature, and RGB color of connected LED lights, and is powerful enough to manage Single Color, CCT, RGBW, and RGB+CCT LED strips. Controlled via both a smart app and remote controls, no gateway is required. The controller can be configured to six different light types—RGB+CCT, RGBW, RGB, CCT, DIM, and ON/OFF—through the app. Pairing to the smart app is quick and easy by simply pressing the Prog. button. The mesh network enhances control distance by transmitting signals to neighboring devices, with up to 30 meters of transmission range between each pair of devices. It features encrypted two-way communication for secure, reliable data transmission and quick status feedback. The controller is compatible with universal 2.4G mesh remotes, supporting up to 8 remotes per device, and offers cloud control for remote access, working with Amazon Alexa and Google Home. Additionally, it can be controlled by existing push switches even without a 2.4G mesh signal.
| Tension d'entrée | 12-48VDC |
|---|---|
| Courant de sortie | Max. 8A/CH@12V/24V Max. 6A/CH@36V Max. 4A/CH@48V |
| Puissance de sortie | Max. 96W/CH@12V Max. 192W/CH@24V Max. 216W/CH@36V Max. 192W/CH@48V |
| Courant nominal du connecteur | Max. 20A |
| Taille du fil | 0,05 à 3,3 mm². (12-30AWG) |
| Remarques | Tension constante |
| Taille (LxLxH) | 170 x 59 x 29 mm |
| Température ambiante | -20℃ +50℃ |
| Max. Température de l'enveloppe | 75 |

