The Light-Powered Zigbee Configurable Switch is a wireless transmitter that works with a compatible Zigbee hub, using a solar panel to generate and store power from natural or artificial light sources for its built-in transmitter, which sends radio signals to control Zigbee systems remotely; it features four buttons supporting short press, double click, and long press, with each action and controlled device or zone configurable through a Zigbee app after pairing.
| Tipo de interruptor | Interruptor GP Zigbee configurable |
|---|---|
| Alcance de la transmisión | 10-30 m (típico) |
| Radiofrecuencia | 2,4 GHz |
| Fuente de alimentación | Alimentado por luz (cualquier fuente de luz natural/artificial) |
| Botones | 4 |
| Dimensiones | 80 x 80 x 10,3 mm |
| Temperatura de funcionamiento | -25℃ ~ +45℃ |
| Humedad de trabajo | 10% ~ 95% HR sin condensación |
| Grado de impermeabilidad | IP20 |
| Garantía | 5 años |

