Product Description. The fixture integrated multi-sensor is DALI-2 device which combines motion sensor and light sensor. The device performs motion detection and measures illuminance level. The DALI-2 multi-sensor can work with DALI LED drivers or luminaires and it is directly integrated into the fixture with 1/2″ knockout. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation. The multi-sensor can be powered by DALI bus and no extra power supply required, which means easier and faster wiring and installation process.
| Dimensiones / Peso | Ver dimensiones |
|---|---|
| Montaje (orificio de la luminaria) | Troquel de tamaño comercial de 1/2″ (22,2-22,3 mm) |
| Material / Color | ABS / Blanco |
| Conectores / calibre del cable | 26-16 AWG (0,2-1,3 mm2) |
| Longitud de la banda | 0,28-0,35 pulg. / 7-9 mm |
| Fuente de alimentación | Bus DALI |
| Max. DALI Current Draw | 6mA |
| Controlar | DALI |
| Terminales de marcado | DA, DA |
| Indicadores de estado | Red (motion detection) , Green (DALI) |
| Detección de movimiento (62386 – 303) | Sensor PIR |
| Sensor de luz (62386 – 304) | Evento: 0-1000 lux (10 bits), resolución: 10 lux |
| Altura de montaje | recommended height: 8ft (2.5m) |
| Ángulo de detección | 130° |
| Rango de detección | Φ 5m |
| Función | Configurable |
| Temperatura de funcionamiento | 32℉ a 104℉ / 0℃ a 40℃ (sólo en interiores) |
| Humedad de funcionamiento | 0-95% (sin condensación) |
| Certificación de seguridad | Certificación cULus, CE |

