The Zigbee 4 In 1 Multi Sensor is a Zigbee 3.0 compliant device that integrates PIR motion detection, temperature sensing, humidity sensing, and illuminance measurement to enable autonomous sensor-based control for indoor applications. It supports OTA firmware upgrades and is designed for wall mount installation, making it suitable for automating heating, cooling, humidifying, dehumidifying, and daylight harvesting functions within a Zigbee smart home system.
| Abmessungen | 55.5*55.5*23.7mm |
|---|---|
| Material / Farbe | ABS / Weiß |
| Operate Voltage | 3VDC (2*AAA Batteries) |
| Standby Consumption | 10uA |
| Funkfrequenz | 2,4 GHz |
| Drahtloses Protokoll | Zigbee 3.0 |
| Drahtlose Reichweite | 30 m (100 Fuß) Sichtlinie |
| Radio-Zertifizierung | CE |
| Motion Sensor Type | PIR-Sensor |
| PIR sensor Detection Range | Max. 7 meters |
| Recommended Installation Height | Wall mount, 2.4 meters |
| Temperature Range and Precision | -40℃~+125℃, ±0.1℃ |
| Humidity Range and Precision | – 0 100% RH (non-condensing), ±3% |
| Illuminance Measuring Range | 0~10000 lux |
| Betriebstemperaturbereich | 32℉ bis 104℉ / 0℃ bis 40℃ (nur für den Innenbereich) |
| Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 0-95% (nicht kondensierend) |
| Waterproof Rating | IP20 |
| Sicherheitszertifizierung | CE |

