The Bluetooth to DALI sensor controller operates on a Bluetooth® Mesh network, enabling extended control distance by transmitting signals between neighboring devices. It allows broadcast control of all devices on the DALI line via a mobile application and supports our kinetic energy switches as well as EnOcean switches EWSSB and EWSDB. Featuring autonomous sensor-based control and a ZHAGA Book 18 socket, it includes an on-board antenna and a magnetic reset function activated by touching the top part of the sensor for 5 seconds, and is suitable for outdoor luminaires.
| Elektrische Informationen | |
|---|---|
| Stromversorgung | 12-24 VDC |
| Stromverbrauch | Max. 30 mA |
| Kontrolle | DALI |
| Markierungsklemmen | V+,DA-, DA+ |
| Status-Anzeigen | Grün (Inbetriebnahme), Rot (Bewegungserkennung) |
| Sensorik | |
| Bewegungserkennung | PIR |
| Tageslicht-Harvesting | YES |
| Montagehöhe | Bis zu 14 m, empfohlene Höhe: 6–12 m |
| Erfassungswinkel/Reichweite | 360° (Decke)/16 m (Durchmesser) |
| Umwelt | |
| Betriebstemperaturbereich | 0 °C bis 45 °C |
| Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 0-95%(nicht kondensierend) |
| Sicherheitszertifizierung | cULus-gelistet, CE |

