SR-2400R-DA2 is a DALI-2 control device compliant with IEC62386-101, -103, -301 and -302 standards. It features two instances: a push button (instance 0) and a rotary movement control (instance 1), enabling dimming, color, and color temperature adjustment. Individual DALI commands and operating modes can be assigned, with multiple modes configurable via a DALI-2 controller. It supports instance modes for position and speed event messages, as well as DIM, CCT, and RGBW modes for direct DALI command transmission. The device is multi-master capable, powered by the DALI bus, and configurable via a DALI-2 compliant USB interface.
| Eingabe Typ | DALI |
| Kennzeichnung | DA, DA |
| Eingangsspannungsbereich | 12VDC - 22,5VDC (gemäß IEC62368-101) |
| Typ. Stromaufnahme DALI (bei 16,5V) | 2mA |
| Max. Stromaufnahme DALI (Einschaltstrom bei 22,5 V) | 12mA |
| Anzahl der Adressen für DALI-Betriebsgeräte | DALI |
| Anzahl der Adressen für DALI-Steuergeräte | 1 |
| Abmessungen (L x B x H) | 83.8 x 83.8 x 47.1 mm |
| Montage | Wandmontage oder auf Kabelkanal |
| Max. Gehäusetemperatur Tc | 75 °C |
| Erwartete Lebensdauer @Tc | 50,000H |
| Schutzklasse | II. Bestimmungsgemäße Verwendung |
| Schutzart Gehäuse | IP20 |
| Schutzart Klemmen | IP20 |
| Funktion | Konfigurierbar |
| Start-up Zeit | <150ms |
| Stecker Typ | Einschieben |
| Drahtgröße Massivkern | 0,2 - 1,5 mm2 (AWG26 - AWG16) |
| Drahtgröße Feiner Kern | 0,2 - 1,5 mm2 (AWG26 - AWG16) |
| Drahtgröße mit Aderendhülse | 0,25 - 1,0 mm2 |
| Abisolierlänge | 9 - 10 mm / 0,35 - 0,39 Zoll |
| Anschluss freigeben | Druckknopf |
| Temperatur der Lagerung | -20 °C bis +50 °C |
| Umgebungstemperatur bei der Arbeit | -20 °C bis +50 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit | 8%- 80% |

