The Casambi Wireless IP65 ZHAGA 18 PIR Sensor utilizes PIR motion detection and daylight harvesting to provide autonomous sensor-based control. It works seamlessly with 0-10V dim-to-off drivers and is suitable for outdoor applications.
The sensor is designed with a ZHAGA Book 18 socket for easy integration into compatible fixtures.
| Stromversorgung | 12-24VDC |
|---|---|
| Stromverbrauch | <20mA |
| Dimmsteuerung | 0-10V |
| Status-Anzeigen | Rot (Bewegungserkennung) |
| Sender-Empfänger Frequenz | 2,4GHz ISM-Band |
| Funkreichweite | 50 m (164 Fuß) im offenen Feld |
| Radio-Zertifizierung | FCC/IC, CE |
| Typ der Belegungserfassung | PIR-Sensor |
| Lux Erfassungsbereich | 0-1000 Lux |
| Montagehöhe | Bis zu 14 m, empfohlene Höhe: 6–12 m |
| Erfassungswinkel | 360°(ceiling) |
| Erfassungsbereich | Up to 16 meters @ 12m installation height |
| Betriebstemperaturbereich | -20°C to 40℃ |
| Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 0-95% (nicht kondensierend) |
| Sicherheitszertifizierung | cULus-gelistet, CE |

