The Casambi Wireless IP65 ZHAGA 18 PIR Sensor features PIR motion detection and daylight harvesting, providing an efficient solution for autonomous sensor-based control. It works seamlessly with DALI drivers or luminaires, enabling broadcast control for lighting systems.
Designed for outdoor applications, this sensor is compatible with the ZHAGA Book 18 socket, offering reliable performance in various environments.
| Stromversorgung | 12-24VDC |
|---|---|
| Stromverbrauch | Max. 30 mA |
| Kontrolle | DALI-2 |
| Markierungsklemmen | V+,DA-, DA+ |
| Status-Anzeigen | Rot (Bewegungserkennung) |
| Sender-Empfänger Frequenz | 2,4GHz ISM-Band |
| Funkreichweite | 50 m (164 Fuß) im offenen Feld |
| Radio-Zertifizierung | FCC/IC,CE |
| Funktionen | DALI broadcast, Individual/group addressing, Scene control Autonome sensorgestützte Steuerung, Scheduler-Steuerung |
| Typ der Belegungserfassung | PIR-Sensor |
| Lux Erfassungsbereich | 0-1000 Lux |
| Montagehöhe | Bis zu 17 m, empfohlene Höhe: 12–15 m |
| Erfassungswinkel/Reichweite | 360° (Decke)/18 m (Durchmesser) |
| Betriebstemperaturbereich | -20 °C bis 40 °C |
| Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 0-95% (nicht kondensierend) |
| Sicherheitszertifizierung | cULus-gelistet, CE |

