The Casambi BLE to DALI Ceiling Mounted AC PIR Sensor with 10A Relay features PIR motion detection and daylight harvesting capabilities. It works seamlessly with DALI drivers or luminaires, offering broadcast control and autonomous sensor-based control for efficient operation.
This sensor is designed for indoor applications, ensuring effective energy management and automation.
| Betriebsspannung | 220~240VAC 50/60Hz |
|---|---|
| Standby power | <0,5 W |
| Relais | Max. 10A, 400W LED |
| Dimension | φ90*52mm |
| Material | Flammhemmend/ABS |
| Schutzklasse | Klasse II |
| EMV-Norm(EMC) | EN55015, EN61000, EN61547 |
| Sicherheitsnorm (LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| ROT | En300328, EN301489-1/-17 |
| Zertifizierung | ENEC, CE, EMC, ROT, RCM |
| Sender-Empfänger Frequenz | 2,4GHz ISM-Band |
| Funkreichweite | 50 m (164 Fuß) im offenen Feld |
| Radio-Zertifizierung | FCC/IC,CE |
| Funktionen | DALI-Übertragung, Einzel-/Gruppenadressierung, Szenensteuerung Autonome sensorbasierte Steuerung, Zeitplansteuerung |
| Erkennung von Bewegungen | Max. 8m @3m Höhe |
| Einrichtung | Max. 5m |
| Klemmenleiste/Drahtgröße | 0,5mm² - 1,5mm² ein- oder mehrdrähtig |
| Länge des Drahtbands | 6–7 mm |
| Betriebstemperaturbereich | Ta: -20°C to +50°C |
| IP-Einstufung | IP44 (Front-face), IP44(with surface mount kit) |

