The battery powered Zigbee GP switch is a wireless transmitter that communicates with a wide variety of Zigbee compatible systems. The switch uses a CR2430 battery that powers a built-in transmitter. This transmitter sends wireless radio signals that are used to remotely control a compatible system. This switch is compatible with Zigbee Green Power (included in Zigbee 3.0). And the warranty of this product is 5 years. Besides, this device contains a button lithium battery that shall be stored and disposed properly.
| Schalter Typ | DIM-Steuerung |
|---|---|
| Übertragungsbereich | 10-30m (typisch) |
| Funkfrequenz | 2,4GHz (Zigbee-Kanäle 11-26) |
| Stromversorgung | Wird bei Betätigung des Schalters selbst generiert |
| Buttons | 4 |
| Abmessungen | 80,5×80,5×14,7mm / 86x86x14mm |
| Betriebstemperatur | -25℃ ~ +45℃ |
| Luftfeuchtigkeit bei der Arbeit | 10% ~ 95% RH nicht kondensierend |
| Wasserdicht Klasse | IP20 |
| Garantie | 5 Jahre |

