Product Description. The Zigbee sensor is a 4 in 1 device that combines occupancy sensing, daylight harvesting, 0-10V dimming and Zigbee radio circuits. When used with 0-10V LED drivers, it enables any lighting manufacturer to deliver wirelessly-controllable and sensor-equipped fixtures. The sensor is suitable for low bay applications which need medium size detection area and sensor based automation.
| Dimensions / Weight | See dimensions |
|---|---|
| Cutting Hole | 70-73mm |
| Material / Color | ABS / White |
| Wire Gauge | 26-16 AWG (0.2-1.3 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Input Voltage | 12/24 VDC |
| Current Consumption | < 30mA (when dimming method = sink) |
| Dimming Control | Analog (0-10V) |
| Dimming Output | 4mA (sink) / 20mA (source) |
| Status Indicators | Red (motion detection) |
| Radio Frequency | 2.4 GHz |
| Wireless Protocol | Zigbee 3.0 |
| Wireless Range | 100 feet (30m) Line of Sight |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |
| Occupancy Sensing Type | PIR sensor |
| Detection Sensitivity | 0-15, 0 is 100% the max. sensitivity, 15 is the min. sensitivity |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Recommended height: 8ft (2.5m) |
| Detection Angle | 130° |
| Sensing Information | Can be shared within Zigbee mesh network |