The Zigbee 4 In 1 Multi Sensor is a Zigbee 3.0 compliant device that integrates PIR motion detection, temperature sensing, humidity sensing, and illuminance measurement to enable autonomous sensor-based control for indoor applications. It supports OTA firmware upgrades and is designed for wall mount installation, making it suitable for automating heating, cooling, humidifying, dehumidifying, and daylight harvesting functions within a Zigbee smart home system.
| Dimensions | 55.5*55.5*23.7mm |
|---|---|
| Material / Color | ABS / White |
| Operate Voltage | 3VDC (2*AAA Batteries) |
| Standby Consumption | 10uA |
| Radio Frequency | 2.4 GHz |
| Wireless Protocol | Zigbee 3.0 |
| Wireless Range | 100 feet (30m) Line of Sight |
| Radio Certification | CE |
| Motion Sensor Type | PIR sensor |
| PIR sensor Detection Range | Max. 7 meters |
| Recommended Installation Height | Wall mount, 2.4 meters |
| Temperature Range and Precision | -40℃~+125℃, ±0.1℃ |
| Humidity Range and Precision | – 0 100% RH (non-condensing), ±3% |
| Illuminance Measuring Range | 0~10000 lux |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Waterproof Rating | IP20 |
| Safety Certification | CE |