The Wall Mounted RF AC Dimmer is rotation-sensitive and compatible with all universal series RF receivers.
Operating at a radio frequency of 916.5 MHz, it allows for single color control of 1 zone of an RF receiver. Featuring a safe and reliable full isolation design, this dimmer provides an efficient solution for managing AC dimming in various lighting applications.
| Designation | AC RF Dimmer |
|---|---|
| Power connection | L,N AC mains |
| Operating voaltage | 100-240V AC |
| Input current | 15mA max |
| Output | RF signal |
| Perm. Cable cross-section | 1…4 mm2 |
| Ambient temperature | 0…+50℃ |
| Type of protection | IP 20 |
| Protection class | II |
| Dimensions | 75x120x53mm |