The Wall Mounted RF AC CCT Controller is rotation-sensitive and operates at a 916.5MHz radio frequency, ensuring compatibility with all universal series RF receivers. It provides control over CCT color for one zone of an RF receiver, with a safe and reliable full isolation design for enhanced performance.
| Designation | RF AC CCT Controller |
|---|---|
| Power connection | L, N AC mains |
| Operating voaltage | 100-240V AC |
| Input current | 15mA max |
| Output | RF signal |
| Perm. Cable cross-section | 1…4 mm2 |
| Ambient temperature | 0…+50℃ |
| Type of protection | IP 20 |
| Protection class | II |
| Dimensions | 75 120 x x53mm |