The RF Push-button Coupler is a 2-zone, 4-channel push-button interface designed for simple installation in wall or flush-type boxes. It allows you to continue using your existing switches, regardless of the manufacturer. This wireless transmitter communicates with RF receivers, powered by an AC100-240V input. The coupler enables remote control of compatible receivers and can learn and control up to 2 zones with either 4 push buttons or 2 push buttons.
| Radio Frequency | 868/869.5/434MHz |
|---|---|
| Power Supply | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | Less than 0.6W |
| Number of Push Buttons | 4 |
| Connector Type | Push-In |
| Wire Size | 0.2 – 1.5mm2 (AWG28 – AWG14) |
| Dimensions | 49.8x43x15.1mm |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +50℃ |
| Working Humidity | 10% ~ 95% RH non-condensing |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Warranty | 5 years |