The Portable Configurable Zigbee Green Power Switch is a wireless transmitter that connects with a compatible Zigbee hub.
Utilizing battery-free, energy-harvesting technology, each press of the switch activates a micro-generator to create a small electrical current, powering the built-in transmitter that sends wireless radio signals to remotely control the compatible Zigbee system.
Once added to the Zigbee hub, the switch can be configured via the Zigbee App.
With a single button, it can trigger different actions of designated devices or zones through three events—short press, double click, and long press—and both the action of each event and the button’s controlled object are configurable through the Zigbee App.
| Switch Type | Configurable Zigee Green Power Switch |
|---|---|
| Transmission Range | 10-30m (typical) |
| Radio Frequency | 2.4GHz |
| Power Supply | Self-generated when switch is pressed |
| Buttons | 1 |
| Dimensions | Φ58*H18.16mm |
| Operating Temperature | -25℃ ~ +45℃ |
| Working Humidity | 10% ~ 95% RH non-condensing |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Warranty | 5 years |