The IP65 motion sensor combines presence sensing, daylight harvesting, DALI dimming and Casambi radio technology. The sensor can work with DALI LED drivers or luminaires, the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation.
| Power Supply | DALI BUS |
|---|---|
| Power Consumption | Max. 30mA |
| Control | DALI-2 |
| Marking Terminals | DA-, DA+ |
| Status Indicators | Red (motion detection) |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Features | DALI broadcast, Individual/group addressing, Scene control Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Occupancy Sensing Type | PIR sensor |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Up to 17m, recommended height: 12-15m |
| Detection Angle/Range | 360° (ceiling)/18m(diameter) |
| Operating Temperature Range | -20℃ to 40℃ |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |