The DALI-2 switch supports different operating modes, it can work as a standard DALI-2 input device and send event messages to the DALI-2 control system, or directly send DALI commands to the DALI bus. The function is determined by the selection of the operating mode. Multiple operating modes can be set by the DALI-2 application controller using command SET OPERATING MODE (DTR0)
| DALI Interface | |
|---|---|
| Input Type | DALI |
| Marking | DA, DA |
| Input Voltage Range | 12VDC-22.5VDC (accordingIEC62368-101) |
| Typ. Current Consumption DALI (at 16.5V) | 2mA |
| Max. Current Consumption DALI (Inrush Current at 22.5V) | 10mA |
| Number of Addresses for DALI Control Gear | DALI |
| Number of Addresses for DALI Control Devices | 4 programmable touch buttons |
| Number of Feedback LED | 8 programmable LEDs |
| General Data | |
| Dimensions (L x W x H) | 86×86×21.4mm |
| Mounting | Wall Mounting or on Conduit Box |
| Max. casing temperature Tc | 75℃ |
| Expected Life Time @Tc | 50,00OH |
| Protection Class | II in Intended Use |
| Protection Degree Housing | IP20 |
| Protection Degree Terminals | IP20 |
| Function | Configurable |
| Start-up Time | <150ms |
| Terminals | |
| Connector Type | Push-In |
| Wire Size Solid Core | 0.2-1.3 mm2 (AWG26-AWG16) |
| Wire Size Fine Core | 0.2-1.3 mm2 (AWG26-AWG16) |
| Wire Size Using Wire End Ferrule | 0.25-1.0 mm2 |
| Stripping Length | 9-10mm/0.35-0.39 inch |
| Release Connector | Push Button |
| Environment Conditions | |
| Storing Temperature | -20°C~+50°C |
| Working Ambient Temperature | -20°C~+50°C |
| Relative Humidity | 8%-80% |
| Standards | |
| DALI | IEC62386-101:2014 IEC62386-103:2014 IEC62386-301 IEC62386-332 |
| EMC | EN 61547 EN 50015 / IEC CISPR15 |
| Safety | EN 61347-2-11 EN 61347-1 |
| Markings | DALI-2, CE |