The light-powered Zigbee GP switch is a wireless transmitter that communicates with a wide variety of Zigbee compatible systems. The switch uses a solar panel which generates and stores power from any natural or artificial light source to power a built-in transmitter. This transmitter sends wireless radio signals that are used to remotely control a compatible system.
| Switch Type | DIM Control |
|---|---|
| Transmission Range | 10-30m (typical) |
| Radio Frequency | 2.4GHz |
| Power Supply | Light-Powered (any natural/artificial light source) |
| Buttons | 4 |
| Dimensions | 80x80x10.3mm |
| Operating Temperature | -20℃~+45℃ |
| Working Humidity | 10%~95% RH non-condensing |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Warranty | 5 years |