The Light-Powered DIM Zigbee GP Switch is a wireless transmitter that operates without batteries, using a built-in solar panel to generate and store energy from natural or artificial light sources to power its internal Zigbee transmitter.
It communicates with a wide range of compatible Zigbee systems, sending wireless signals to enable remote control of connected devices.
| Switch Type | DIM Control |
|---|---|
| Transmission Range | 10-30m (typical) |
| Radio Frequency | 2.4GHz |
| Power Supply | Light-Powered (any natural/artificial light source) |
| Buttons | 4 |
| Dimensions | 80x80x10.3mm |
| Operating Temperature | -25℃ ~ +45℃ |
| Working Humidity | 10% ~ 95% RH non-condensing |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Warranty | 5 years |