The IP65 motion sensor combines motion sensor and light sensor. The device performs motiondetection and measures illuminance level. With standard ZHAGA Book 18 interface socket, the sensor can easily fit into various luminaires with no tools required.
| Dimensions | Sensor head: D50mm*H35mm, Receptacle: D30mm |
|---|---|
| Mounting | M 20×1.5 thread |
| Thread Length | 18.5mm |
| Receptacle | D30mm |
| Gasket Dimensions | D36.5mm |
| Wires | AWM1015, 20AWG, 6″(120mm) |
| Power Supply | 12-24 VDC |
| 0-10V BUS Current Output | Max. 20mA |
| Control | 0-10v |
| Marking Terminals | V+, GND(DIM-), DIM+ |
| Status Indicators | Red(commissioning), Green(motion detection) |
| Motion Detection | Microwave Sensor |
| Microwave High Frequency | 5.8 GHz ±75 MHZ ISM band |
| Mounting Height | 40 feet(12m), Max. 45 feet(13m) |
| Detection Angle/Range | 360° (celing) |
| Operating Temperature Range | 40°F to 104°F/-40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 0-95%(non-condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |