The IP65 BLE 0-10V Motion Sensor Controller with 3-Pin Interface is a Bluetooth to 0-10V sensor controller certified with Bluetooth® NLC. It operates within a mesh network, allowing for a much longer control range, with all devices on the 0-10V line being broadcast-controlled.
The controller supports kinetic energy switches and provides autonomous sensor-based control with sensitivity adjustment. It features a 3-pin interface for easy Plug & Play installation and comes with a magnetic reset function, which can be activated by touching the top part.
Equipped with an on-board antenna, this controller is suitable for outdoor use, offering IP65 waterproof protection and comes with a 5-year warranty.
| Power Supply | 12-24 VDC, Max. 30mA @24V |
|---|---|
| 0-10V Signal Output | 20mA |
| Control | 0-10V |
| Marking Terminals | V+, GND(DIM-), NC, DIM+ |
| Status Indicators | Green(commissioning), Red(motion detection) |
| Motion Detection | PIR |
| Daylight Harvesting | YES |
| Mounting Height | Max 17m, recommended height: 12-15m |
| Detection Angle/Range | 360° (ceiing)/18m(Diameter) |
| Operating Temperature Range | 0℃ to 45℃ |
| Operating Humidity | 0-95%(non-condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |