The Bluetooth to 0-10V Sensor Controller features a Bluetooth mesh network that enhances control distance by transmitting signals to neighboring devices, allowing broadcast control of all devices on the 0-10V line via a mobile application. It supports kinetic energy switches and EnOcean switches EWSSB and EWSDB and includes a ZHAGA Book 18 socket. The controller offers sensitivity adjustment to reduce false triggers and includes a magnetic reset option activated by touching the top part of the sensor for five seconds. It is equipped with an on-board antenna for reliable connectivity and has an IP65 waterproof rating, making it suitable for outdoor luminaires.
| Physical Information | |
|---|---|
| Dimensions | Sensor head: D50mm*H35mm, Receptacle: D30mm |
| Mounting | M 20×1.5 thread |
| Thread Length | 18.5mm |
| Receptacle | D30mm |
| Gasket Dimensions | D36.5mm |
| Wires | AWM1015, 20AWG, 6″”(120mm) |
| Electrical Information | |
| Power Supply | 12-24 VDC |
| 0-10V Signal Output | 20mA |
| Control | 0-10V |
| Marking Terminals | V+,GND(Sign-), NC, Sign+ |
| Status Indicators | Green(motion detection) |
| Environment | |
| Operating Temperature Range | -40°F to 104°F/-40℃ to 70℃ |
| Operating Humidity | 0-95%(non-condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed,CE |