The fixture-Integrated sensor combines occupancy sensing, daylight harvesting, 0-10V dimming and Zigbee radio circuits into a small package that fits into various luminaires. When used with 0-10V dim-to-off LED drivers, it enables any lighting manufacturer to deliver wirelessly-controllable and sensor-equipped fixtures with minimal engineering effort. The sensor-equipped luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes.
| Physical Information | |
|---|---|
| Dimensions / Weight | See Dimensions / 12.3g (without locknut)/21.3g (with locknut) |
| Mounting (Luminaire Hole) | 1/2″ trade size knockout (22.2-22.3mm) |
| Material/Color | ABS/White |
| Connectors/Wire Gauge | 3 pin connectors / 24-18 AWG (0.2-0.75 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in./7-9 mm |
| Electrical Information | |
| Input Voltage | 12/24 VDC |
| Current Consumption | <30mA (when dimming method = sink) |
| Dimming Control | Analog (0-10V) |
| Dimming Output | 4mA(sink)/ 20mA(source) |
| Status Indicators | Red (motion detection) |
| Wireless Communication | |
| Radio Frequency | 2.4 GHz |
| Wireless Protocol | Zigbee 3.0 |
| Wireless Range | 100 feet (30m) Line of Sight |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Lighting Control | |
| Features | Continuous dimming , Individual/group addressing, Scene control, Task tuning (0-100%) Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Environment | |
| Operating Temperature Range | 32°F to 104°F / 0℃ to 40°C(indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |
| Occupancy Sensing Type | PIR sensor |
| Detection Sensitivity | 0-15, 0 is 100% the max. sensitivity, 15 is the min. sensitivity |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Recommended height: 8ft (2.5m) |
| Detection Angle | 130° |
| Sensing Information | Can be shared within Zigbee mesh network |