The Fixture Integrated DALI-2 Multi-Sensor is a DALI-2 and D4i certified device combining motion detection and illuminance measurement, designed for seamless integration into D4i LED drivers or luminaires powered by mains or AUX 24V, and can also operate with an external power supply when used with non-D4i DALI drivers, delivering enhanced occupant comfort and energy savings in compliance with building energy codes.
| Dimensions / Weight | See Dimensions / 12.3g (without locknut) / 21.3g (with locknut) |
|---|---|
| Mounting (Luminaire Hole) | 1/2″ trade size knockout (22.2-22.3mm) |
| Material / Color | ABS / White |
| Connectors / Wire Gauge | (2) two-pole connectors / 24-18 AWG (0.2-0.75 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Motion Detection (62386 – 303) | Microwave sensor |
| Microwave High Frequency | 5.8 GHz ±75 MHz ISM band |
| Detection Sensitivity | 0-15 Configurable, 0 is the highest sensitivity |
| Light Sensor (62386 – 304) | Event: 0-1000 Lux (10bit), resolution: 10lux |
| Mounting Height | Up to 16ft (5m) |
| Detection Angle | 150° (wall), 360° (ceiling) |
| Function | Configurable |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |