The EU Standard Zigbee Smart Plug is a Zigbee 3.0 compliant device with a maximum 16A output that enables ON/OFF control of connected loads and supports up to 16 scenes. It supports Touchlink commissioning and find and bind mode for direct pairing with Zigbee remotes, and is compatible with Zigbee Green Power, allowing binding with up to 20 Zigbee Green Power switches.
| Zigbee profile | 0x0104(ZHA) |
|---|---|
| Device ID | 0x000A(Plug-in Unit) |
| Radio Frequency | 2.4GHz |
| Input Voltage | AC200-240V, 50/60Hz |
| Max. Load | 16A |
| Number of AC Output | 1 |
| Operating temperature | 0 to 40℃ |
| Relative humidity | 8% to 80% |
| Dimensions | 53×53×77.9(mm) |