Product Description. The Zigbee green power switch is a wireless transmitter that communicates with a wide variety of Zigbee compatible systems.
The switch uses battery-free, energy-harvesting technology. Every time the switch is pressed, a micro-generator produces a small electrical current that powers a built-in transmitter.
This transmitter sends wireless radio signals that are used to remotely control a compatible system.
| Switch Type | DIM and scene control |
|---|---|
| Transmission Range | 10-30m (typical) |
| Radio Frequency | 2.4GHz (Zigbee channels 11-26) |
| Power Supply | Self-generated when switch is pressed |
| Buttons | 4 |
| Dimensions | 80.5×80.5×14.7mm / 86x86x14mm |
| Operating Temperature | -25℃ ~ +45℃ |
| Working Humidity | 10% ~ 95% RH non-condensing |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Warranty | 5 years |