The DALI Motion Sensor coupler SR-DA2833MS-CP is DALI-2 certified DALI-2 control device with 4 channels dry contact input for normal motion sensors according to IEC62386-101, IEC62386-103 and IEC62386-301.
| Storing Temperature | -20℃~+50℃ |
|---|---|
| Working Ambient Temperature | -20℃~+50℃ |
| Relative Humidity | 8%- 80% |
| Output Type | DALI-2, Multimaster |
| Marking | DA, DA |
| Voltage Range | 9.5VDC – 22.5VDC (according IEC62368-101) |
| Typ. Current Consumption DALI (at 16.5V) | 2.7mA |
| Max. Current Consumption DALI (Inrush Current at 22.5V) | 10mA |
| DALI addresses | None |
| DALI-2 addresses | 1 |
| Number of instances | 4 |
| Instance Type | Occupancy Sensor |
| Input for | Potential free dry contact |
| Number of inputs | 4 |
| Marking input terminals | |
| Max wire length | 200m |
| Dimensions (L x W x H) | 49.8mm x 43mm x 15.1mm |
| Mounting | back box installation, installation in protection class II devices |
| Max. casing temperature Tc | 75℃ |
| Expected Life Time @Tc | 50,000H |
| Protection Class | II in Intended Use |
| Protection Degree Housing | IP20 |
| Protection Degree Terminals | IP20 |
| Connection Type | Spring terminal connectors |
| Wire Size Solid Core | 0.2 – 1.5mm2 (AWG28 – AWG14) |
| Wire Size Fine Core | 0.2 – 1.5mm2 (AWG28 – AWG14) |
| Wire Size Using Wire End Ferrule | 0.25 – 1.0 mm2 |
| Stripping Length | 6 – 7 mm / 0.24 – 0.28 inch |
| Tightening/ release of wire | Push mechanism |
| DALI | IEC62386-101:2014 IEC62386-103:2014 IEC62386-303 |
| EMC | EN 61547 EN 50015 / IEC CISPR15 |
| Safety | EN 61347-2-11 EN 61347-1 |
| Markings | DALI-2, CE |