SR-2400R-DA2 is a DALI-2 control device compliant with IEC62386-101, -103, -301 and -302 standards. It features two instances: a push button (instance 0) and a rotary movement control (instance 1), enabling dimming, color, and color temperature adjustment. Individual DALI commands and operating modes can be assigned, with multiple modes configurable via a DALI-2 controller. It supports instance modes for position and speed event messages, as well as DIM, CCT, and RGBW modes for direct DALI command transmission. The device is multi-master capable, powered by the DALI bus, and configurable via a DALI-2 compliant USB interface.
| Input Type | DALI |
| Marking | DA, DA |
| Input Voltage Range | 12VDC – 22.5VDC (according IEC62368-101) |
| Typ. Current Consumption DALI (at 16.5V) | 2mA |
| Max. Current Consumption DALI (Inrush Current at 22.5V) | 12mA |
| Number of Addresses for DALI Control Gear | DALI |
| Number of Addresses for DALI Control Devices | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 83.8 x 83.8 x 47.1 mm |
| Mounting | Wall Mounting or on Conduit Box |
| Max. casing temperature Tc | 75°C |
| Expected Life Time @Tc | 50,000H |
| Protection Class | II in Intended Use |
| Protection Degree Housing | IP20 |
| Protection Degree Terminals | IP20 |
| Function | Configurable |
| Start-up Time | <150ms |
| Connector Type | Push-In |
| Wire Size Solid Core | 0.2 – 1.5 mm2 (AWG26 – AWG16) |
| Wire Size Fine Core | 0.2 – 1.5 mm2 (AWG26 – AWG16) |
| Wire Size Using Wire End Ferrule | 0.25 – 1.0 mm2 |
| Stripping Length | 9 – 10 mm / 0.35 – 0.39 inch |
| Release Connector | Push Button |
| Storing Temperature | -20°C~+50°C |
| Working Ambient Temperature | -20°C~+50°C |
| Relative Humidity | 8%- 80% |