The Configurable 4 Button US Size Smart Switch is a self-powered wall remote that operates without the need for batteries or wires, eliminating replacement and re-installation costs.
It features an ultra-long lifetime of over 1 million presses and allows for easy and quick pairing with 2.4G mesh receivers by simply pushing the buttons. Through the EasyThings app, it is highly configurable and offers numerous functions, including control over ON/OFF, brightness, CCT, and RGB colors. Additionally, it can trigger preset dynamic color sequences, scenes, or saved scenes in the EasyThings app. Using a mesh network for extended control distance, receivers can transmit signals to each other, with a transmission range of up to 30 meters between neighboring devices. Each receiver can be paired with up to 8 remote controls and is compatible with universal DIM, CCT, RGB, RGBW, and RGB+CCT 2.4G mesh light devices. The switch comes in a standard size, ensuring compatibility with existing US size frames.
| Protocol | 2.4G Mesh |
|---|---|
| Number of Buttons | 4 |
| Power Supply | Self powered by built-in nano generator |
| Transmission Frequency | 2.4GHz |
| Transmission Range (free field) | 30m |
| Protection Type | IP20 |
| Dimming Range | 0.1%-100% |
| Dimensions | 44.9×106.2×19.2mm |