The Configurable 2.4G Mesh Smart Switch is a battery-powered wall switch with ultra-low power consumption, designed for easy and quick pairing with 2.4G mesh receivers by simply pressing the buttons. Configurable through the EasyThings app, it offers various functions, including control of ON/OFF, brightness, CCT, and RGB colors, as well as the ability to trigger preset dynamic color sequences, scenes, or saved scenes in the app. Utilizing a mesh network for extended control distance, receivers can transmit signals to each other, with a transmission range of up to 30 meters between neighboring devices. Each receiver can be paired with up to 8 remote controls and is compatible with universal DIM, CCT, RGB, RGBW, and RGB+CCT 2.4G mesh light devices. The switch is a standard size, ensuring compatibility with existing EU size frames.
| Protocol | 2.4G Mesh |
|---|---|
| Number of Buttons | 4 |
| Power Supply | 3VDC(1xCR2430 battery) |
| Transmission Frequency | 2.4GHz |
| Transmission Range (free field) | 30m |
| Protection Type | IP20 |
| Dimming Range | 0.1%-100% |
| Dimensions | 80.5×80.5×14.7mm / 86x86x14mm |