The Configurable 2.4G Mesh Smart Switch is a self-powered wall remote featuring 4 buttons, designed to work without the need for batteries or wires, eliminating replacement and re-installation costs. It boasts an ultra-long lifetime of over 1 million pushes and offers easy and quick pairing to 2.4G mesh receivers via the Homeelife app. Configurable through the EasyThings app, it provides numerous functions, allowing control over ON/OFF, brightness, CCT, RGB colors, and triggering preset dynamic color sequences or scenes. Operating on a 2.4 GHz global frequency, it uses a mesh network to extend control distances, with each receiver able to transmit signals to neighboring devices up to 30 meters apart. Each receiver can be paired with up to 8 remote controls and is compatible with a wide range of universal DIM, CCT, RGB, RGBW, and RGB+CCT 2.4G mesh light devices. The smart switch comes in a standard size, making it compatible with existing EU size frames.
| Protocol | 2.4G Mesh |
|---|---|
| Number of Buttons | 4 |
| Power Supply | Self powered by built-in nano generator |
| Transmission Frequency | 2.4GHz |
| Transmission Range (free field) | 30m |
| Protection Type | IP20 |
| Dimming Range | 0.1%-100% |
| Dimensions | 80.5×80.5×14.7mm / 86x86x14mm |