The Casambi Wireless Microwave Sensor + Light Sensor + 0-10V Dimming with ZHAGA Socket combines motion detection and light sensing capabilities, while also measuring the illuminance level.
Featuring the standard Zhaga Book 18 interface socket, the sensor fits easily into various luminaires without the need for tools. This sensor provides increased occupant comfort and significant energy savings, meeting demanding building energy codes.
Its IP65 rating allows it to be used in outdoor luminaires.
| Dimensions | Sensor head: D50mm*H35mm, Receptacle: D30mm |
|---|---|
| Mounting | M 20×1.5 thread |
| Thread length | 18.5 mm |
| Receptacle | D30mm |
| Gasket Dimensions | D36.5mm |
| Wires | AWM1015, 20AWG, 6″(120 mm) |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 269 feet (82m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Motion Detection | Microwave sensor |
| Microwave High Frequency | 5.8 GHz ±75 MHz ISM band |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | 2.5m |
| Detection Angle/Range | 360° (ceiling)/ 10m(Diameter) |
| Operating Temperature Range | -40℉ to 104℉ / -40℃ to 70℃ |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |