The IP65 sensorless DALI node combines DALI dimming and Casambi radio technology. When used with DALI LED drivers, it enables any lighting manufacturer to deliver wirelessly-controllable and DALI-enabled fixtures with minimal engineering effort. The DALI-enabled luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes.
| Power Supply | DALI BUS |
|---|---|
| Power Consumption | Max. 20mA |
| Control | DALI-2 |
| Marking Terminals | DA-, DA+ |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Features | DALI broadcast, Individual/group addressing, Scene control Scheduler control |
| Operating Temperature Range | 0℃ to 40℃ |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |