The IP65 sensorless 0-10V node combines 0-10V dimming and Casambi radio technology. When used with 0-10V LED drivers, it enables any lighting manufacturer to deliver wirelessly-controllable and 0-10V-enabled fixtures with minimal engineering effort. The 0-10V-enabled luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes.
| Power Supply | 12-24VDC |
|---|---|
| Current Consumption | <20mA |
| Dimming Control | 0-10V |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Operating Temperature Range | -20℃ to 40°℃ |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |